(+90) 212 549 3343
ptt@pttkitap.com
%26
indirim
26,00
Liste Fiyatı :
35,00 TL
 
Yorum ekle
Yayınevi:
Barkod:
9786050826081
Basım Tarihi:
Ekim 2017
Sayfa Sayı:
464
Dil:
Türkçe
Tedarik Süresi :
24 Saatte Kargoda
  • 464
  • Karton Kapak
  • 2. Hamur
  • Ekim 2017
  • İstanbul
  • 13,5 / 21 cm

Bu kitap önce “Yersiz Cümleler” adıyla tasarlandı. Niyetim sağda solda kalmış ve hiç yayınlanmamış onca cümleyi bir araya getirmek, bir bakıma onlardan kurtulmaktı. Fakat cümle bu. Bir kez kapısından girince gazete ve dergilerde kalmış yazıları da taradım. Derken hızımı alamadım, bütün kitaplarımı okudum yayımlandıklarından sonra ilk kez, “Yerli Cümleler”e de el attım. 

Sonra? Bütün cümleler yerli-yersiz birbirine karıştı. 

Böylece binlerce cümleyle baş başa kaldım. Hepsini mümkün mertebe temalara ayırarak bir senaryo dâhilince sıralamaya çalıştım.  İçlerinde nerede, ne zaman, nasıl yazdığımı bugün gibi hatırladıklarım vardı, avucumun içine mıh gibi çakılmış olanlar. Ve hiç de hatırlamadıklarım. Bana öyle karanlık geldiler ki. Bunları ben mi yazmışım, sahi, ne zaman? Neden yazdığımı unutmuşum çünkü, hiç unutmayacağım sandığım şeyi. 

Üstelik tahmin etmediğim bir şey daha oldu ve yerinden edilen, bağlamından kopan cümleler yeni manalarla yüklendi, bambaşka tasniflere girdi. Yerinde doğaya ilişkin bir cümle aşk bahsine uygun düştü örneğin, yazıya ait olan insanlığa.

Yeni bir okuma, dahası yeni bir yazma. O zaman anladım içimde bütün yazdıklarıma süzülen bambaşka bir metin olduğunu.  Bir de neden sonra Nun Masalları’ndan bu yana 20 yıl geçtiğini fark ettim. Yerli Yersiz Cümleler’in hikâyesi bu.


Yorum yapabilmek için yapmalısınız.

Üye olmak için .